Honza srovnává rakouské a české potraviny (2015)

Po třech letech jsem se opět rozhodl pro malé srovnání rakouských a českých potravin. Změnilo se něco? Nebo jsme dále popelnicí Evropy?
10 Pins
·
9y
Milka 2/3: Shodou okolností jsem koupil čokolády se stejnou expirací, ovšem různé šarže. Oslovil jsem kamaráda a odborníka na čárové kódy, Michala Muchu z firmy Mongu, aby mi pomohl rozluštit rozdílné EAN kódy dvou jinak stejných čokolád. Dozvěděl jsem se, že za Milkou stojí švýcarská firma Mondelez (překvapivě), přestože obal říká, že čokoláda byla vyrobena v Německu.
Milka 1/3: Čokoládu Milka jsem zkoumal i v první části. Tam jsme tehdy zjistili, že obě čokolády mají stejné složení a chuť. Lišily se pouze jazykovou verzí obalu. Koupil jsem speciální verzi Oreo a předpokládal, že tady bude určitě stejné složení pro německý i český trh. Jak se nakonec ukázalo, složení obou čokolád je stejné, výživové hodnoty jsou stejné, jen česká verze má 40% krému z alpského mléka s vanilkovou příchutí oproti 38% německé verze.
Kola 3/3: Nakonec se ale podívejme, co je to ten fruktózo-glukózový sirup: chemická náhražka řepného nebo třtinového cukru. Pokud cukr bereme jako jed, tak fruktózo-glukózový sirup je ještě větší jed. Hlavní argument - cena. Testované množství rakouské koly bylo dražší, to ano. Na druhou stranu stejně jako v českých supermarketech i v Rakousku probíhala akční nabídka na “kolový nápoj” v cenách, které známe z ČR. Konkrétně to byla Pepsi 2l za 0,8 EUR. Tady jde vyloženě pouze o větší zisk v ČR.
Kola 2/3: Zajímala mě chuť. Je poznat cukr vs. fruktózo-glukózový sirup? Ne, poznat to není. Dovolím si tvrdit, že jsem pokročilý konzument tohoto svinstva a poznám chuťový rozdíl mezi kolou klasik, light a zero. Chuť v tomto případě byla totožná. Pouze údaje o energetických hodnotách byly nepatrně vyšší u náhražky cukru: 190 kJ oproti 180 kJ na 100 ml výrobku. Upřímně, Vám něco řekne rozdíl 10 kJ? Umíte si to přepočítat na něco hmatatelného?
Kola 1/3: “Kokačka” byla předem prohraná bitva. Jak je všeobecně známo, česká Coca-Cola ji začala šidit a místo cukru přidává fruktózo-glukózový sirup. Jinak je složení na obou stranách hranice stejné: voda, vybrané sladidlo, oxid uhličitý, E 150 d - barvivo karamel, E 338 - kyselina fosforečná, přírodní aroma, kofein.
Potraviny jsem nakoupil v supermarketu Merkur v Parndorfu a v Bille v Přerově. Metodika nákupu odpovídala následujícím prioritám: - Stejný (nebo maximálně podobný) výrobek nadnárodní značky v ČR i v A - Výrobek stejné úrovně - Stejný typ výrobku, který cenově nevybočoval - Nejlevnější stejný typ výrobku pod privátní značkou Následovalo chuťové zkoumání, porovnání složení, ceny a zjištění výrobce nebo maxima dostupných informací o výrobci. Pro přepočet ceny jsem použil kurz 1 EUR = 27,50 Kč