Gabriela

Gabriela

Furonvi donne serene con chiari occhi, infinite nel lor silenzio come le contrade piane ove scorre un fiume
Gabriela
More ideas from Gabriela

Treat Yoself, Bath Time, Luxury Life, Lazy Days, Comfort Zone, Chill, Life Goals, Girly Stuff, Lovely Things, Girly Things, Luxury Living, Just Girly Things

Göbeklitepe- Urfa, 9600 BC (11.600 years ago)photography: Erdinç Bakla (2012)Earlier than most scientists thought by several thousand years. Time to re-think the theories.

Göbeklitepe- Urfa, 9600 BC years ago)photography: Erdinç Bakla than most scientists thought by several thousand years. Time to re-think the theories.

Indigo Dreams — René Jules Lalique | IMPERIAL GREEN DRAGON ....

Indigo Dreams — René Jules Lalique | IMPERIAL GREEN DRAGON ....

Dünyanın en eski tapınağı Göbeklitepe: Bu kadar eskiye dayandıkları için de tarımın uygarlığa yol açtığı fikri altüst oldu. Araştırmacılar daha önce, avcı-toplayıcıların yerleşik düzene geçip ürün yetiştirmesi sonucu ortaya çıkan gıda fazlasının karmaşık toplumların kurulmasına yol açtığını düşünüyorlardı. Göbeklitepe bu yaygın anlayışı tekrar tartışmaya açıyor. (Foto Haber) | NTV

One of the most significant archaeological discoveries of the Century is located in the southeastern Anatolia region of Turkey. Originally in what later.